Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 października 2023 r.
19:31

Ekonomik to już sędziwy stulatek. „Ludzie są tu najważniejsi”

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Taka okazja zdarza się raz na 100, a w tym przypadku nawet na 102 lata. Dlatego impreza dla uczczenia jubileuszu musiała być zorganizowana z pompą. Właśnie tak od piątku do soboty swoje 100-lecie świętuje Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, czyli popularny Ekonomik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak naprawdę rocznica 100 lat istnienia szkoły przypadała w 2021 roku. Ale wtedy była pandemia, później wybuchła wojna w Ukrainie i obchody trzeba było przekładać. W końcu jednak doszły do skutku. Zaczęły się w piątek i potrwają do soboty. Zakończy je wielki bal absolwentów.

Ale zanim rozpocznie się zabawa przy muzyce i poczęstunku, odbyła się część bardziej oficjalna. W piątek szkolna społeczność spotkała się najpierw na mszy świętej, a później na gali w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu. Wielka kinowa sala wypełniła się do ostatniego miejsca. Poza zaproszonymi oficjelami przybyło wielu dawnych i obecnych uczniów szkoły. 

Najlepsze lata

Była wśród nich pani Danuta Łyś, w czasach szkolnych Danuta Mendyk, która maturę w Ekonomiku zdawała w 1965 roku.

To chyba były najlepsze moje lata, beztroskie, co prawda z obowiązkami, ale też czasem na działalność kulturalną – wspomina absolwentka. Opowiada, że wraz ze szkolnymi koleżankami działały w zespole wokalnym, klubie uczniowskim, projektowały gazetkę szkolną „Zielona tarcza”, której była redaktor naczelną.

– Kończyłam szkołę na kierunku handlowym i poszłam w tym kierunku później. I do chwili obecnej od września 1965 pracuję w zawodzie – opowiada pani Danuta. Dodaje, że szkoła nie tylko dała jej zawód, ale też nauczyła pokory i dystansu, a to zasługa wspaniałych, życzliwych nauczycieli.

Uczennica zostaje nauczycielką

Aldona Glinka to również absolwentka tej szkoły, a dzisiaj nauczycielka w Ekonomiku. Uczy języka niemieckiego, choć kończyła klasę o profilu finanse i rachunkowość. Jej wychowawcą był Stanisław Wójciuk. Wspomnień z tamtego okresu jej nie brakuje, zwłaszcza, że w swojej „starej” szkole bywa codziennie.

– Kiedy otwieram drzwi do sali nr 7, to właściwie za każdym razem widzę siebie przy tablicy, jak rozwiązuję zadanie z matematyki – zwierza się obecna germinstka Ekonomika.

Zapewnia, że są to wspomnienia miłe. Mówi też, że między tamtą, a dzisiejszą szkołą są ogromne różnice. Nie tylko dlatego, że budynek w tej chwili wygląda inaczej. – Młodzież jest inna. Odważniejsza. Poza tym realizujemy wiele projektów unijnych, dzięki którym młodzi ludzie mogą podróżować, zwiedzać i poznawać świat – tłumaczy absolwentka-nauczycielka.

Podobną drogę od uczennicy do nauczycielki w świętującej jubielusz szkole przeszła Agnieszka Puchacz, także wykształcona w profilu finanse i rachunkowość, a dzisiaj... polonistka.

– Ze szczególnym sentymentem wspominam wychowawczynię, panią Barbarę Gontarz, bo była to kobieta naprawdę otwarta, pomocna, zawsze mogłyśmy na nią liczyć – opowiada pani Agnieszka.

Dodaje, że w ostatnie wakacje z koleżankami z klasy, zupełnie niezależnie od planowanego jubileuszu, zorganizowały sobie „spotkanie po latach”. Znów wspaniale spędziły ze sobą czas.

Tu najważniejsi są ludzie

Na kontakty z kolegami i koleżankami z klasy liczy również Sebastian Kukawski. Teraz studiuje na pierwszym roku finanse i rachunkowość na Akademii Zamojskiej, ale w piątek był na obchodach. Brał nawet udział w część artystycznej.

– Ta szkoła dała mi wyjątkowy klimat, coś, czego nie zapomnę do końca życia – zapewnia młody człowiek.

Co było tu takiego niezwykłego? – Ludzie, po prostu ludzie, oni są tutaj najważniejsi. Przez ten czas poznałem mnóstwo niesamowitych ludzi, myślę, że te przyjaźnie mają szanse przetrwać długo – uważa młody człowiek. I choć szkolne mury opuścił, to do nich wraca. Czasem choćby tylko po to, aby porozmawiać z nauczycielami.

– Dla mnie wybór Ekonomika był właściwie oczywisty – mówi z kolei Radosław Hawrylak, uczeń klasy piątej. Gdy ją skończy, będzie technikiem ekonomistą. – Wybrałem tę szkołę i ten zawód, bo to otworzy przede mną przyszłość. Planuję studia, a później podjęcie dobrej pracy – zwierza się ze swoich zamierzeń.

Po piątkowej przedpołudniowej gali obecni i dawni uczniowie, a także nauczyciele spotkali się jeszcze w szkolnych murach. Tam wspomnień również nie brakowało.

100 lat w skrócie

ZSP nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Zamościu. Historię tej placówki, jeszcze w 1921 roku, zapoczątkowała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa, później przekształcona w Koedukacyjną Szkołę Handlową, następnie w Prywatne 4-klasowe Gimnazjum (1936), Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie Stowarzyszenia Kupców Polskich (1945), Spółdzielcze Liceum Handlowe (1946), Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe (1947), a w roku 1950 w Technikum Handlowe.

Wreszcie w latach 50. XX wieku w cykl nauczania włączone zostały kierunki ekonomiczne oraz związane z produkcją  roślin przemysłowych  i przemysłem spożywczym.

Obecnie zaś uczą się tu m.in. technicy spedycji, grafiki i poligrafii komputerowej, fotografii i multimediów, rachunkowości i programiści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium